3 punkty zainkasowane! Arsenal vs. Olympiacos 2-1 (2-1)

Farbi Aktualności 331 Komentarze

Pojedynek Arsenalu z Olympiacosem Pireus w ramach drugiej kolejki fazy grupowej Ligi Mistrzów jest juz historia. Kanonierzy pokonali u siebie Greków 2-1, dzieki czemu moga dopisac na swoje konto trzy oczka. Strzelcami bramek dla Arsenalu byli Alex Oxlade-Chamberlain oraz Andre Santos, zas honorowego gola dla przyjezdnych strzelil David Fuster.

Spotkanie to rozpoczelo sie podobnie, jak sobotni mecz Arsenalu z Boltonem, czyli od ataku gosci. Gdyby Pablo Orbaiz uderzyl celniej, Wojciech Szczesny niewatpliwie znalazlby sie w opalach.

Poczatkowo zadna z druzyn nie mogla stworzyc sobie wyraznej przewagi. Mimo to, Londynczycy zdolali wyjsc na prowadzenie w 8. minucie! Doszlo do tego za sprawa Alexa Oxlade-Chamberlaina, który bez najmniejszych kompleksów minal jednego z rywali, zszedl z prawej flanki do srodka boiska i uderzyl futbolówke praktycznie z linii pola karnego. Bramkarz gosci mógl tylko patrzec, jak pilka po strzale mlodego Anglika, grzeznie tuz przy lewym slupku jego bramki. 1-0!

Dwie minuty pózniej, podopieczni ogladajacego ten mecz z trybun Arsene’a Wengera mogli strzelic druga bramke. Tomas Rosicky, pelniacy pod nieobecnosc Robina van Persiego oraz Thomasa Vermaelena funkcje kapitana, swietnie zagral pilke na prawe skrzydlo, gdzie czekal Bacary Sagna. Francuz z kolei udanie dosrodkowal ja gleboko w pole karne. Szykujacego sie do strzalu Marouane’a Chamakha wyprzedzil jednak obronca z Grecji.

Wraz z nadejsciem 14. minuty gry, nerwy kibiców Arsenalu zostaly znacznie zszargane. Goscie bowiem o maly wlos nie doprowadzili do remisu! Po bardzo niekonwencjonalnym wykonaniu przez nich rzutu roznego, przy bramce Wojciecha Szczesnego zapanowal ogromny chaos. Mikel Arteta jednak sprawil, ze Rafik Djebbour, który dopadl do pilki, nie zdolal wbic jej do siatki. Hiszpan wyreczyl polskiego bramkarza, wybijajac futbolówke z linii bramkowej.

Choc zwykle dzieje sie tak, ze to pilkarze Arsenalu traca bramke tuz po zmarnowaniu dogodnej sytuacji na jej strzelenie, w tym meczu bylo odwrotnie. Rozpedzony Andre Santos wykonal przepiekny rajd z pilka, w miedzyczasie odgrywajac ja na krótki moment do Andrieja Arszawina, a potem obsluzyl plaskim podaniem Marouane’a Chamakha. Wydawalo sie, ze to wlasnie Marokanczyk podwyzszy prowadzenie gospodarzy, aczkolwiek w ostatniej chwili zostal on odciety od pilki. Sytuacje te wykorzystal nie kto inny, jak wspomniany juz Andre Santos, bez skrupólów pokonujac Costanzo poteznym strzalem, oddanym prawa noga.

Po 23 minutach gry, na Emirates Stadium powinien widniec wynik 3-0 na korzysc gospodarzy. Niestety Chamakh zmarnowal doskonale podanie od Andrieja Arszawina i mógl jedynie pluc sobie w brode, poniewaz lepszej okazji prawdopodobnie miec juz nie mógl.

Goscie, którzy ewidentnie nie mieli ochoty spoczac na laurach i dac sobie wbic jeszcze kilku goli, ruszyli do ataku. Udowodnili przy tym, ze sa niesamowicie silni przy stalych fragmentach gry. Zaowocowalo to golem, którego zdobyl David Fuster. Mirallas odegral pilke z naroznika boiska do Ariela Ibagazy, natomiast on fantastycznie zawiesil pilke na 11. metrze i Fuster nie mial zadnych problemów, by skierowac ja glówka do bramki strzezonej przez Szczesnego.

Chwile te mozna by smialo nazwac przelomem. Gdy Grecy zdobyli kontaktowa bramke, automatycznie odzyskali pewnosc siebie i poczeli napierac na bramke przeciwników. Juz w 28. minucie spotkania mógl byc remis, jednakze Wojciech Szczesny popisal sie wspaniala interwencja, wybijajac na rzut rozny pilke, uderzana wolejem z ostrego kata przez Djebboura. Niemalze od razu szanse na wyrównanie mial tez Torosidis, lecz Polak i tym razem nie dal sie zaskoczyc.

Podczas gdy gracze z Pólnocnego Londynu wygladali na coraz bardziej zagubionych, pilkarze z Grecji zachowywali sie coraz odwazniej. Obrona Arsenalu kilkakrotnie znajdowala sie w opalach, z których sukcesywnie wychodzila obronna reka. Równo w 45. minucie sedzia postanowil zakonczyc pierwsza odslone meczu, niniejszym pozwalajac odetchnac nie tylko pilkarzom, ale takze i kibicom, którzy w wiekszej mierze zapewne nie spodziewali sie takich emocji.

Tuz po przerwie mozna bylo odniesc wrazenie, ze The Gunners odzyli. To wlasnie oni znów przejeli inicjatywe, to oni utrzymywali sie przy pilce i oni stwarzali sobie sytuacje strzeleckie. Godne pochwaly bylo ich zachowanie z minuty numer 49, kiedy to po ladnej, kombinacyjnej akcji, sam na sam z bramkarzem Olympiacosu znalazl sie autor pierwszej bramki tego meczu, tj. Alex Oxlade-Chamberlain. Mlodemu Anglikowi niestety zabraklo tym razem nieco zimnej krwi i nie udalo mu sie wpisac na liste strzelców w swoim debiutanckim meczu Ligi Mistrzów po raz drugi.

W 53. minucie gry, niezwykle ambitnego i aktywnego skrzydlowego z numerem 15 uruchomil Tomas Rosicky. Chamberlain zdecydowal sie na rajd z pilka, która potem idealnie dogral do Arszawina. Zarówno Rosjanin, jak i Chamakh, który próbowal jeszcze ratowac te akcje, zawiedli i na The Emirates wynik wciaz utrzymywal sie ten sam.

Bezradni tym razem Grecy, robili co mogli, by chociazby przedrzec sie na polowe rywali. Gdy im sie to udawalo, natychmiast próbowali zaskakiwac bramkarza Arsenalu strzalami z dystansu, niemniej jednak nic nimi nie zdzialali. Najblizej pokonania 20-letniego Szczesnego byl Torosidis, po strzale którego, futbolówka wyladowala na poprzeczce.

Pat Rice, pelniacy podczas tego spotkania obowiazki na co dzien wykonywane przez Bossa, postanowil zmienic zmeczonego Chamberlaina Aaronem Ramseyem. Z poczatku krok ten wydawal sie znakomity, wszak kapitan reprezentacji Walii zaraz po wejsciu na plac gry, swietnie przechwycil Grekom pilke i przeprowadzil dwójkowa akcje z Arszawinem. Kiedy obaj panowie byli juz w polu karnym przeciwników, Rosjanin zapragnal spróbowac szczescia, ale strzelil prosto w bramkarza Olympiacosu, mimo ze Ramsey czekal na pilke zaledwie kilka metrów dalej.

Dalsza czesc meczu nieco przypominala druga polowe pojedynku Arsenal – Borussia sprzed dwóch tygodni, z tym ze gracze z Pireusu przeprowadzali swe ataki na tyle bezradnie, ze zawsze brakowalo im czegos do ich odpowiedniego wykonczenia, w zwiazku z czym albo spokojnie interweniowal Szczesny, albo wyreczali go w tym obroncy.

Wobec grajacego zaciekle Olympiacosu, The Gunners prezentowali sie naprawde przecietnie i chyba tylko laskawosc losu sprawila, ze waleczni Grecy nie zdolali doprowadzic do wyrównania. Choc Kanonierzy wybiegli na ten mecz w dosc eksperymentalnym zestawieniu, wykonali plan minimum – zdobyli 3 punkty. Jakkolwiek wynik moze cieszyc, tak postawa pilkarzy juz nie bardzo. Ich czesta dekoncentracja, panika oraz niedokladnosc sprawily, ze kibice nie moga czuc sie zadowoleni, a przeciez derby Londynu Pólnocnego zblizaja sie wielkimi krokami!

Arsenal: Szczesny – Sagna, Mertesacker, Song, Santos – Frimpong, Arteta, Rosicky (C) – Oxlade-Chamberlain (Ramsey 65′), Chamakh (Van Persie 70′), Arszawin (Gibbs 82′)

Lawka rezerwowych: Fabianski, Jenkinson, Gibbs, Coquelin, Ramsey, Park, Van Persie.

Olympiacos: Costanzo – Mellberg, Holebas, Marcano, Torossidis (C) – Ibagaza, Fejsa, David Fuster (Pantelic 80′), Orbaiz (Modesto 75′) – Djebbour, Mirallas (Abdoun 75′).

Lawka rezerwowych: Megyeri, Modesto, Papadopoulos, Potouridis, Makoun, Abdoun, Pantelic.