Niedosyt. Stoke vs Arsenal 1:1 (1:1)

Aktualności 248 Komentarze

Zdobycie jednego punktu czy strata dwóch? To bedzie jedno z najczesciej zadawanych pytan po tym spotkaniu. Na pewno Kanonierzy czuja niedosyt. Co prawda podopieczni Arsene’a Wengera wywiezli cenne oczko z naprawde ciezkiego terenu, ale to oni byli blizsi zwyciestwa w tym meczu. The Potters stworzyli sobie 2, 3 dobre sytuacje, gdy ich przeciwnicy mieli ich kilkakrotnie wiecej. Niestety wyniku tego meczu nie da sie zmienic i jedyne, co pozostalo, to liczyc na niedzielne potkniecia rywali.

W 36. kolejce Premier League pilkarze Arsenalu udali sie na Brittania Stadium, by stoczyc bój ze Stoke City. Czy jest w lidze druzyna, która gra równie bezkompromisowa i twarda pilke, co podopieczni Tony’ego Pulisa? Ciezko powiedziec, ale jedno jest pewne – Kanonierzy nie mogli w tym spotkaniu liczyc na latwo zdobyte punkty. A co przed spotkaniem bylo slychac w pólnocnym Londynie? Typowo wiosenne nastroje popsula strata waznych punktów z Chelsea i Wigan, a na plecach coraz wyrazniej odczuwalo sie oddech Newcastle, którzy po wspanialej passie szesciu zwyciestw z rzedu nieoczekiwanie wyprzedzili Tottenham i znalezli sie na czwartym miejscu w tabeli.

W pierwszych minutach czesciej przy pilce utrzymywali sie gospodarze. Kilkukrotnie niebezpiecznie dosrodkowywali, grali ostro i starali sie narzucic swoje tempo gry. Juz w 2. minucie arbiter dzisiejszego spotkania musial pokazac pierwsza zólta kartke zawodnikowi Stoke. Zostal nia ukarany Dean Whitehead po ostrym wslizgu w nogi Alexa Songa. Kilkadziesiat sekund pózniej swoich sil spróbowal Peter Crouch, ale znajdowal sie w trudnej sytuacji i nie udalo mu sie oddac celnego strzalu.

Z kolejnymi minutami coraz odwazniej zaczeli atakowac Kanonierzy. Najpierw po prostopadlym podaniu od van Persiego w dobrej sytuacji znalazl sie Yossi Benayoun, lecz anemicznym strzalem nie zdolal zagrozic bramce strzezonej przez Begovicia. Chwile pózniej z powietrza uderzal van Persie, ale bramkarz gospodarzy popisal sie kapitalna interwencja parujac pilke poza plac gry.

W 10. minucie przez blad srodkowych obronców gosci Stoke wyszlo na prowadzenie. Po swietnym dosrodkowaniu z lewego skrzydla Matthew Etheringtona, najwyzej w polu karnym wyskoczyl as gospodarzy – Peter Crouch i strzalem glowa pokonal bezradnego Wojciecha Szczesnego. 1:0 dla gospodarzy!

Po straconej bramce widac bylo sportowa zlosc wsród podopiecznych Arsene’a Wengera. Za wszelka cene chcieli doprowadzic do wyrównania i to przynioslo to swoje efekty. Po fenomenalnym dosrodkowaniu Tomasa Rosicky’ego, strzalem prawa noga pilke do siatki poslal Robin van Persie. Byla to 28. bramka Holendra w tym sezonie. 1:1!

Z minuty na minute londynczycy radzili sobie coraz lepiej. Widac, ze wyrównujaca bramka dodala im pewnosci siebie. W grze Arsenalu dominowaly dosrodkowania i rajdy po skrzydlach. Po jednym z takich dosrodkowan w swietnej sytuacji znalazl sie Gervinho, ale nie zdazyl dobiec do pilki i ta przecz toczyla sie przez pole karne. Pare minut pózniej z glówki uderzal Koscielny, ale pilka przeleciala wysoko nad poprzeczka. Ponadto bardzo dobre wiadomosci naplywaly z Wigan, gdzie podopieczni Roberto Martíneza prowadzili z Newcastle – bezposrednim rywalem Arsenalu w walce o miejsce w czwórce – juz 4:0!

W koncowej fazie pierwszej polowy gra nieco sie wyrównala i spotkanie stracilo troche animuszu. Mimo tego, raz po raz goscilismy w polu karnym jednych lub drugich. Byl to typowy mecz walki – malo rozgrywania pilki, duzo fauli i pojedynków jeden na jeden.

Druga polowa rozpoczela sie od zdecydowanej wymiany ciosów, ale to Arsenal byl blizej wyjscia na prowadzenie. Najpierw swoich sil spróbowal Gervinho, ale pilka po jego strzale poleciala prosto w kosmos. Kilka minut pózniej dobry strzal glowa oddal Robin van Persie, ale Begovic byl na posterunku.

W 56. minucie po dobrym podaniu Iworyjczyka, Yossi Benayoun znalazl sie na 5. metrze od bramki, jednak tym razem na posterunku byli obroncy Stoke, którzy po dobrej interwencji zazegnali niebezpieczenstwo. Kilka minut pózniej groznie glowami zderzyli sie Crouch i Vermaelen. Na szczescie sluzby medyczne szybko wkroczyly do akcji i udzielily niezbednej pomocy poszkodowanym zawodnikom.

Kilka minut pózniej swoich sil spróbowal Kieran Gibbs, ale jego próba zostala zablokowana. W 70. minucie po faulu na Vermaelenie, swietna sytuacje z rzutu wolnego mial van Persie. Jego próba zostala jednak zablokowana, a po dobitce „Verminatora” pilka trafila w reke Ryana Shawcrossa. Mimo tego, ze arbiter mial sytuacje jak na dloni, nie zdecydowal sie na podyktowanie drugiego rzutu wolnego. Kilka sekund pózniej doszlo do kolejnej kontrowersyjnej sytuacji. W polu karnym przewrócil sie Benayoun, ale arbiter nawet nie myslal o jedenastce dla druzyny gosci.

W miedzyczasie na placu gry pojawil sie Abou Diaby, który zmienil Aarona Ramseya, oraz Maruane Chamakh, który wszedl za Gervinho.

W 82. minucie grozny strzal na bramke Szczesnego oddal Cameron Jerome, ale Polak popisal sie efektowna interwencja i na tablicy dalej widnial rezultat 1:1. Chwile pózniej Kanonierzy, a wlasciwie Bacary Sagna, odgryzl sie dobrym strzalem w swiatlo bramki. Równiez Thomas Vermaelen spróbowal swoich sil strzalem z rzutu wolnego. Pare minut pózniej Andre Santos zmienil Benayouna.

W doliczonym czasie gry niewiele brakowalo, a The Potters wyszliby na prowadzenie. Po charakterystycznym dlugim wyrzucie z autu, zakotlowalo sie w polu karnym Polaka i pilke sprzed linii wybil Bacary Sagna.

Koniec! Spotkanie konczy sie rezultatem 1:1

Bramki: Peter Crouch 9’ – Robin van Persie 15’

Zólte kartki: Whitehead – Benayoun, Song

Stoke: Begovic, Shotton (Upson 56′), Shawcross, Huth, Wilson, Pennant (Jerome 78′), Whitehead, Whelan, Etherington (Delap 84′), Crouch, Walters

Rezerwowi: Sorensen, Jones, Fuller, Palacios

Arsenal: Szczesny, Sagna, Koscielny, Vermaelen, Gibbs, Song, Ramsey (Diaby 73′), Rosicky, Gervinho (Chamakh 78′), Van Persie, Benayoun (Santos 83′)

Rezerwowi: Fabianski, Squillaci, Oxlade-Chamberlain, Coquelin