Arsenal zawodzi na Goodison Park. Everton 1:1 Arsenal

Aktualności 305 Komentarze

Po slabej grze, podopieczni Arsene Wengera wywoza z Liverpoolu jedno oczko. Czy powinnismy cieszyc sie z tego dorobku? Wydaje sie, ze tak. Zawodnicy Evertonu w tym spotkaniu byli wyraznie lepsi i gdyby nie swietna dyspozycja wracajacego do formy Wojciecha Szczesnego, final mógl byc zdecydowanie mniej wesoly. Polak niewatpliwie uratowal druzyne Arsenalu przed porazka na Goodison Park.

Pierwsza minuta i juz 1:0 dla Arsenalu. Theo Walcott po przebiegnieciu kilkunastu metrów z pilka, podal ja do Ramseya, przebiegl za plecami Walijczyka, po chwili otrzymal zwrotne podanie i technicznym strzalem w dlugi róg pokonal bramkarza gospodarzy. Po drodze futbolówke podbil wslizgiem jeden z interweniujacych obronców. Co za start Kanonierów!

Kilkadziesiat sekund po zdobytej bramce, swój udzial w meczu z powodu kontuzji musial zakonczyc Laurent Koscielny. Urazu nabawil sie przy wybiciu pilki (bez udzialu przeciwnika) i co prawda opuscil plac gry o wlasnych silach, ale nie bylo mowy o powrocie na boisko. Zastapil go Kieran Gibbs.

Chwile pózniej groznie zaatakowali gospodarze, jednak przytomnie na linii zachowal sie Wojciech Szczesny i co prawda z drobnymi problemami, ale dal rade sparowac dosrodkowanie Leightona Bainesa na piaty metr, a tam na bezpieczna odleglosc wykopal ja jeden z obronców Kanonierów.

Z minuty na minute gospodarze czuli sie coraz lepiej, co owocowalo w coraz grozniejsze sytuacje. Po jednej z takich akcji dosrodkowywal Hibbert, a glowa groznie uderzal Marouane Fellaini. Jednak Polak pewnie obronil strzal Belga. Za moment znowu zakotlowalo sie w polu karnym Arsenalu i po raz kolejny musial interweniowac Szczesny.

Pierwsze pietnascie minut to wyrazna przewaga gospodarzy. Raz po raz groznie atakowali bramke Kanonierów, którzy nie potrafili narzucic swojego stylu gry i praktycznie caly czas byli spychani do defensywy. To bardzo odpowiadalo podopiecznym Davida Moyesa i podobalo sie publicznosci zgromadzonej na Goodison Park, która bardzo energicznie reagowala na boiskowe wydarzenia.

W 20. minucie po stracie pilki w srodku pola przez Ramseya, gospodarze wyszli z grozna kontra, na szczescie dla gosci, faulem taktycznym druzyne uratowal Kieran Gibbs, za co zostal ukarany zóltym kartonikiem.

Kilka minut pózniej w koncu do glosu doszli podopieczni Arsene Wengera. Tuz przed polem karnym faulowany byl Bacary Sagna. Do pilki ustawionej na 19. metrze podszedl Thomas Vermaelen, ale jego strzal byl zbyt lekki i nie sprawil problemów Timowi Howardowi.

W 28. minucie pilkarzom Evertonu w koncu udalo sie doprowadzic do wyrównania. Po szeregu indywidualnych bledów gosci przed wlasnym polem karnym, pilka trafila pod nogi Fellainiego, który plaskim, ale precyzyjnym strzalem pokonal bezradnie interweniujacego Wojciecha Szczesnego. 1:1!

Po bramce Belga gra nieco sie wyrównala. Widac bylo, ze The Toffees osiagneli to, na co pracowali blisko 30. minut i taki wynik na ten moment ich satysfakcjonowal. Nieco spuscili z tonu i Arsenal w koncu mógl spróbowac narzucic swój styl gry. W miedzyczasie zólta kartka zostal ukarany Darron Gibson.

Piec minut przed zakonczeniem pierwszej czesci gry powinno byc juz 2:1 dla gospodarzy. Nikica Jelavic w dziecinny sposób ogral Pera Mertesackera, ale na szczescie dla Kanonierów nie zachowal zimnej krwi i poslal pilke wysoko nad poprzeczka bramki Polaka. Kilkadziesiat sekund pózniej znowu moglo byc bardzo niebezpiecznie w polu karnym Kanonierów, ale przez niezrozumienie zawodników Evertonu do niczego nie doszlo .

Sedzia do pierwszej polowy doliczyl 3 minuty i chwile pózniej zakonczyl pierwsza czesc spotkania.

Do przerwy: Everton 1:1 Arsenal

Druga polowa rozpoczela sie od ataków londynczyków. Najpierw po dosrodkowaniu Ramseya w pilke nieczysto trafil Giroud, a kilka sekund pózniej po centrze z drugiej strony pola karnego bliski dojscia do futbolówki byl Thomas Vermaelen, ale zabraklo mu kilkudziesieciu centymetrów. W odpowiedzi groznie uderzyl jeden z zawodników The Toffees, lecz pilka nie trafila nawet w swiatlo bramki.

Kolejne minuty to istna wymiana ciosów. Akcja za akcje, podanie za podanie, atak za atakiem, jednak nikomu nie udalo sie poslac pilki do siatki. Ogladajacy to spotkanie, z pewnoscia nie mieli na co narzekac. Swietne widowisko na Goodison Park!

Po kilkunastu minutach wyrównanej gry znowu strona przewazajaca stawali sie gospodarze. Ich akcje byly zdecydowanie lepsze, bardziej przemyslane i co najwazniejsze duza ich czesc konczyla sie celnymi strzalami na bramke Szczesnego, który w tym meczu nie mógl narzekac na brak pracy i raz po raz musial ratowac swoja druzyne przed utrata bramki. Najpierw dobrze wylapal strzal Fellainiego, a chwile pózniej efektowna interwencja obronil strzal z glówki Sylvaina Distina. Ataki Evertonu wcale nie slably, a wrecz przeciwnie – byly coraz bardziej niebezpiecznie.

W 63. minucie ryzykownym wslizgiem we wlasnym polu karnym popisal sie Mikel Arteta. Gospodarze domagali sie rzutu karnego, jednak sedzia ani myslal, aby przyznac im jedenastke i wskazac na rzut rozny. Po dosrodkowaniu z naroznika, pilke do siatki poslal Marouane Fellaini, ale arbiter nie uznal bramki, poniewaz pilka wczesniej opuscila plac gry.

Chwile pózniej bardzo bliski zdobycia bramki dla Arsenalu byl Olivier Giroud. Po dosrodkowaniu Theo Walcotta glowa uderzal byly zawodnik Montpellier, ale pilka minimalnie minela slupek. W kolejnych minutach coraz wieksza przewage na boisku zaczynali miec zawodnicy Arsenalu, lecz nic powaznego z tego nie wyniknelo. Co prawda w miedzyczasie mieli dwa rzuty rózne, ale dopiero pózniejszy strzal Santiego Cazorli powaznie zagrozil bramce Tima Howarda.

W 80. minucie Aarona Ramseya zmienil Gervinho.

Kilka sekund po wejsciu Iworyjczyka dobry strzal z rzutu wolnego oddal Nikica Jelavic, ale znowu góra byl Wojciech Szczesny. W odpowiedzi dosrodkowywal Giroud, lecz pilka przeleciala centymetry nad glowa wprowadzonego wczesniej Gervinho. Gdyby leciala metr nizej, moglo byc naprawde niebezpiecznie.W 85. minucie swoich sil spróbowal Thomas Hitzlsperger, lecz pilka po jego strzale najprawdopodobniej wyleciala za stadion.

Po zawodnikach obydwu druzyn bylo widac, ze to spotkanie kosztowalo ich wiele sil. W ostatnich minutach bylo wiele niedokladnych podan i niepotrzebnych strat. W 89. minucie groznie w pole karne zagrywal Nikica Jelavic i wystarczylo dolozyc stope by zdobyc bramke, ale zadnemu z zawodników nie udalo sie dojsc do futbolówki i ta przetoczyla sie wzdluz bramki wypadajac na aut.

W doliczonym czasie gry Santiago Cazorle zastapil Francis Coquelin.

Ostatnie minuty to byla prawdziwa hustawka nastrojów wsród kibiców Kanonierów. Najpierw zakotlowalo sie w polu karnym Arsenalu i o malo co, a Everton strzelilby bramke na wage zwyciestwa, a za chwile z kontratakiem skrzydlem ruszyl Gervinho, lecz gdy wbiegl w pole karne dogonil go Phil Jagielka i wslizgiem wybil pilke na rzut rozny. Jak biegajacy caly mecz na maksymalnych obrotach Jagielka, dogonil wprowadzonego chwile wczesniej reprezentanta WKS? Tego chyba nie wie chyba nikt.

Chwile pózniej Mark Clattenburg zakonczyl spotkanie.

Everton 1:1 Arsenal

(Fellaini 28’ – Walcott 01’)

Everton: Howard, Hibbert, Baines, Gibson (Hitzlsperger 73’), Jagielka, Jelavic, Naismith (Oviedo 62’), Distin, Osman, Pienaar, Fellaini

Rezerwowi: Mucha, Heitinga, Oviedo, Hitzlsperger, Gueye, Barkley, Vellios

Arsenal: Szczesny, Sagna, Koscielny (Gibbs 04’), Mertesacker, Vermaelen, Wilshere, Arteta, Ramsey (Gervinho 80’), Cazorla (Coquelin 90’), Walcott, Giroud

Rezerwowi: Mannone, Jenkinson, Gibbs, Coquelin, Rosicky, Oxlade-Chamberlain, Gervinho